14 marzec 2023

Turniej WTA w Indian Wells - awans Świątek po trudnym meczu do 1/8 finału

Iga Świątek awansowała do 1/8 finału turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Indian Wells. W trzeciej rundzie liderka rankingu tenisistek pokonała - po trwającym ponad dwie godziny meczu - Kanadyjkę Biancę Andreescu 6:3, 7:6 (7-1). Jej kolejną rywalką będzie Brytyjka Emma Raducanu.

Na otwarcie Świątek, która w maju skończy 22 lata, miała wolny los, a w drugiej rundzie gładko wygrała 6:0, 6:1 z Amerykanką Claire Liu.

W trzeciej rundzie musiała się jednak mocno napracować, aby pokonać rozstawioną w turnieju z numerem 32. Andreescu.

Już początek pojedynku pokazał, że to nie będzie spacerek dla Świątek, która przegrała inauguracyjnego gema przy swoim podaniu. W kolejnym odrobiła jednak stratę, przełamując rywalkę. Później, od stanu 2:2, liderka listy WTA wygrała pięć gemów z rzędu i nie oddała już inicjatywy w tym secie.

W kolejnym tenisistka z Raszyna miała znacznie więcej problemów. Wprawdzie wyszła na prowadzenie 2:0, lecz później przegrała aż cztery gemy rzędu.

Na dodatek Kanadyjka - przy prowadzeniu 4:2 i swoim serwisie - odskoczyła w kolejnym gemie na 40-15.

W tym momencie jednak nastąpił kolejny zwrot. Znakomicie walcząca Świątek pokazała, że nieprzypadkowo prowadzi na światowej liście. Zdołała przełamać rywalkę - łącznie wygrała trzy gemy z rzędu i wyszła na prowadzenie 5:4.

Kanadyjka nie zamierzała się jednak poddawać. Wkrótce potem było 6:6, więc o wyniku musiał rozstrzygnąć tie-break. W nim Polka szybko zdobyła cztery punkty, a łącznie zwyciężyła 7-1.

Zakończony prawie o godz. 4.30 nad ranem polskiego czasu pojedynek trwał dwie godziny i siedem minut.

Obie zawodniczki zaserwowały po jednym asie. Polka nie popełniła żadnego podwójnego błędu serwisowego, natomiast Kanadyjka - dwa.

Z Andreescu Świątek spotkała się po raz drugi w karierze. Poprzednio również zwyciężyła w dwóch setach - w ćwierćfinale turnieju w Rzymie w 2022 roku.

Starsza o rok od Polki Kanadyjka wygrała w 2019 r. wielkoszlemowy US Open, a wcześniej w tym samym sezonie triumfowała właśnie w Indian Wells. Jej sportowy rozwój znacznie wyhamowały jednak pandemia COVID-19 i kłopoty zdrowotne, m.in. w 2020 roku w ogóle nie pojawiła się na korcie. W światowym rankingu zajmuje obecnie 36. miejsce.

W 1/8 finału Świątek zmierzy się z Brytyjką Emmą Raducanu, która w drugiej rundzie tegorocznej imprezy (pula nagród 8,8 mln dolarów) wyeliminowała w dwóch setach rozstawioną z "20" Magdę Linette.

W trzeciej rundzie Raducanu pokonała rozstawioną z "13" Brazylijkę Beatriz Haddad Maię 6:1, 2:6, 6:4.

Z 20-letnią Raducanu, sensacyjną triumfatorką US Open z 2021 roku, ale obecnie dopiero 77. w światowym rankingu, Świątek rywalizowała dotychczas raz - w poprzednim sezonie. Polka wygrała wówczas w ćwierćfinale w Stuttgarcie 6:4, 6:4.

W Indian Wells w turnieju pań rywalizowała też Magdalena Fręch. Zajmująca 106. lokatę w światowym rankingu 25-letnia łodzianka odpadła w drugiej rundzie po porażce z turniejową "czwórką" Ons Jabeur.

Znana Tunezyjka, która wraca na korty po kłopotach zdrowotnych, pożegnała się z imprezą w kolejnej rundzie - przegrała z Czeszką Marketą Vondrousovą 6:7 (5-7), 4:6.