reklama
kategoria: Społeczne
5 marzec 2024

Uczniowie z Brynka pomagali w pracach porządkowych

zdjęcie: Uczniowie z Brynka pomagali w pracach porządkowych / pixabay/2865954
Przy wycince drzew i krzewów zarastających rowy melioracyjne w byłym niemieckim obozie Auschwitz pomagali jako wolontariusze przez cały miniony tydzień uczniowie z technikum leśnego w Brynku (Śląskie). Muzeum Auschwitz podkreśla, że młodzi ludzie poznali też historię obozu.
REKLAMA

„Uczniowie mogą wspomagać muzeum przy pielęgnacji terenów zielonych i jednocześnie czerpać wiedzę o historii obozu. (...) Praca w tak ważnym dla historii miejscu daje szansę na refleksję i przemyślenia. Angażując się w wolontariat na terenie Muzeum Auschwitz oddajemy hołd ludziom, których życie zakończyło się tutaj” – powiedział cytowany w komunikacie muzeum Piotr Cwynar, kierownik szkolenia praktycznego technikum w Brynku.

Zdaniem Katarzyny Marcak z należącego do muzeum Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH), wolontariat w Miejscu Pamięci jest dla młodych ludzi, którzy go podejmują, mierzeniem się z trudnymi emocjami. „Wolontariat uczy odpowiedzialności – nie tylko za ich +tu i teraz+, ale też jest pewnym wskazaniem na przyszłość” – podkreśliła.

Muzeum podało, że uczniowie wzięli też udział w programie edukacyjnym, na który złożyły się zwiedzanie byłego niemieckiego obozu z przewodnikiem oraz warsztaty prowadzone przez edukatorów z MCEAH.

Współpraca między Zespołem Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku a muzeum w ramach praktyk szkolnych rozpoczęła się na początku lat 80. XX w.

Oświęcimska placówka we wtorkowym komunikacie przypomniała, że jesienią 1980 roku podczas karczowania terenu przy ruinach III krematorium Lesław Dyrcz, jeden z uczniów technikum znalazł na głębokości około 30 cm skórzaną teczkę, a w niej wkład do termosu. Znajdował się w nim 12-stronicowy list greckiego Żyda z Salonik Marcela Nadjariego, więźnia Sonderkommando, czyli specjalnej grupy, którą Niemcy wykorzystywali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych. Opisał popełnione przez Niemców zbrodnie oraz prosił o przekazanie listu na załączony przez siebie adres.

Muzeum podało, że na prawie 200 hektarach Miejsca Pamięci, szczególnie na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, znajduje się zarówno drzewostan o charakterze historycznym, jak i fragment lasu. „W prowadzonych przez muzeum pracach konserwatorskich niezwykle ważne jest utrzymanie specyficznego układu zadrzewień, który w czasie istnienia obozu był wykorzystywany do maskowania urządzeń zagłady” – podała placówka.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
4°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:47
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2024-12-02 20:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-15 15:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany