25 luty 2023

Pod budynkiem gospodarczym w Trzebini zapadła się ziemia

zdjęcie: Pod budynkiem gospodarczym w Trzebini zapadła się ziemia / fot. PAP
fot. PAP
Pod budynkiem gospodarczym przy altanie na ogródkach działkowych w Trzebini (woj. małopolskie) w sobotę zapadła się ziemia. To trzecie w tym tygodniu zapadlisko w tym mieście.
REKLAMA

"Część budynku zapadła się. Nie ma żadnych ofiar tego zdarzenia" - powiedział PAP rzecznik małopolskiej PSP Hubert Ciepły.

Według przekazanych przez niego informacji, dziura w rejonie ul. Jana Pawła II ma średnicę ok. 6 metrów, głębokość ok. 8 metrów. Strażacy na miejscu zabezpieczają teren.

"W miejscu tym obowiązywał zakaz wstępu, ale nie było kłódek przy wejściu. Nie każdy respektował zakaz. Teraz, w uzgodnieniu ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i zarządcą ogródków, wejście na ten teren zostanie kategorycznie zamknięte. Nie wykluczamy kontaktu z policją, jeżeli ktoś złamie ten zakaz" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Trzebinia Anna Jarguz.

To trzecie zapadlisko w tym tygodniu w Trzebini.

W zeszłym tygodniu przedstawiciele SRK oraz naukowcy z AGH przedstawili wyniki badań gruntów prowadzonych od jesieni w tej pogórniczej gminie. Łącznie wytypowali 11 punktów terenowych zagrożonych występowaniem deformacji nieciągłych. Wśród najbardziej zagrożonych i wymagających najszybszej interwencji obszarów są: cmentarz parafialny, ogródki działkowe, stadion, ul. Górnicza.

Prace uzdatniające są już prowadzone w pobliżu garaży i terenów leśnych na osiedlu Gaj. Potrwają ok. 20 tygodni. Zamknięty został teren cmentarza parafialnego. W tym tygodniu prace się rozpoczęły przy dwóch posesjach (nr 3 i 5) przy ul. Górniczej.

Problem powstawania zapadlisk ma związek z prowadzoną w tym rejonie przed laty płytką eksploatacją górniczą oraz podnoszącym się poziomem wód podziemnych. Jak podał w mediach społecznościowych urząd, w ciągu miesiąca podnosi się on średnio o pół metra. W niektórych miejscach jest już na głębokości 12 metrów pod powierzchnią.

Szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
5.9°C
wschód słońca: 05:34
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2024-04-26 18:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 16:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 18:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 17:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany