reklama
kategoria: Polityka
12 styczeń 2025

Sikorski zaapelował o ustanowienie 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej

zdjęcie: Sikorski zaapelował o ustanowienie 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej / fot. PAP
fot. PAP
Szef MSZ Radosław Sikorski zaapelował do ONZ o ustanowienie 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej. Przypomniał, że ulicami Warszawy 11 stycznia 2020 r. przeszli w "Marszu Tysiąca Tóg" polscy sędziowie i prokuratorzy. Wspieram inicjatywę stowarzyszeń sędziów, by ta data była symbolem - dodał.
REKLAMA

"Zwracam się do ONZ z poparciem apelu stowarzyszeń sędziów o ustanowienie dnia 11 stycznia Międzynarodowym Dniem Niezawisłości Sędziowskiej" - powiedział minister w nagraniu opublikowanym na platformie X.

Szef MSZ przypomniał, że 11 stycznia 2020 r. polscy sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele zawodów prawniczych z całej Europy w ramach "Marszu Tysiąca Tóg" przeszli ulicami Warszawy. "Była to największa demonstracja sędziów w dziejach współczesnej Europy" - podkreślił.

Jak zaznaczył, data 11 stycznia jest symbolem walki sędziów o zachowanie niezależności sądownictwa, a także symbolem solidarności wszystkich prawników w obronie zasad praworządności. "Wspieram inicjatywę stowarzyszeń sędziów, by uczynić z tej daty symbol - Dzień Niezawisłości Sędziowskiej" - powiedział Sikorski.

"Marsz Tysiąca Tóg" przeszedł ulicami Warszawy w sobotę 11 stycznia 2020 r. pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy"; był to akt sprzeciwu m.in. wobec procedowanych wtedy w parlamencie zmian w ustawach sądowych. Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i w milczeniu przeszli pod Sejm. Na czele demonstracji - często w togach, a czasem z togami przewieszonymi przez ramię - szli przedstawiciele zawodów prawniczych. Pierwszy rząd trzymał dwa duże transparenty z hasłami przyświecającymi demonstracji: "Prawo do niezawisłości" i "Prawo do Europy".

Choć marsz miał milczący charakter, to kilkukrotnie, m.in. pod Pałacem Prezydenckim i pod Sejmem, zgromadzeni skandowali hasło "Wolne sądy!". Pod Pałacem Prezydenckim głos zabrał wtedy sędzia Waldemar Żurek, który najpierw przypomniał treść ślubowania sędziego, a później apelował do prezydenta Andrzeja Dudy o niezależność.

Demonstracja została zorganizowana m.in. przez stowarzyszenia sędziowskie "Iustitia" i "Themis", stowarzyszenie prokuratorskie "Lex Super Omnia", stowarzyszenie adwokackie "Defensor Iuris" oraz inicjatywę "Wolne Sądy". Wśród organizacji obywatelskich reprezentowane były: Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Obrony Demokracji i Amnesty International. (PAP)

ak/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
2.7°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 16:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2025-01-31 17:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 19:00
miejsce
Sala Bankietowa Kastel, Oświęcim,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-02 16:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany