5 marzec 2023

W II kwartale przetarg na wykonanie wystawy polskiej

zdjęcie: W II kwartale przetarg na wykonanie wystawy polskiej / fot. PAP
fot. PAP
W drugim kwartale Muzeum Auschwitz planuje ogłosić przetarg na prace związane z tworzeniem nowej polskiej wystawy narodowej w placówce – dowiedziała się PAP od rzecznika muzeum Bartosza Bartyzela. Zastąpi ona ekspozycję istniejącą od 1985 r.
REKLAMA

„Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na przebudowę i przeprowadzenie prac konserwatorskich oraz aranżację przestrzeni wystawienniczej w poobozowym bloku 15 na terenie muzeum na potrzeby nowej wystawy stałej +Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej+ zostanie przeprowadzone w drugim kwartale” – podał PAP Bartyzel.

Nowa stała wystawa zastąpić na dotychczasową, która powstała w 1985 r. Ekspozycja „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945” jest obecnie jedną z najstarszych na terenie Miejsca Pamięci.

Muzeum Auschwitz dysponuje już projektem wykonawczym nowej wystawy. Obejmuje on sam projekt wystawy, a także projekt budowlano-konserwatorski, kosztorysy wykonawcze i harmonogram prac.

Nowa ekspozycja ma stanowić rozszerzenie wystawy głównej poprzez skupienie na losach Polaków w KL Auschwitz. Przedstawi historię więźniów obozu rejestrowanych jako polityczni, ale także wszystkie inne kategorie osadzonych w nim obywateli polskich, w tym polskich Żydów, kierowanych do Auschwitz na zagładę.

Autorem scenariusza ekspozycji jest dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz.

Wystawa mówiła będzie o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, zobrazuje skalę prześladowań i okrucieństwa, a także planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań. Omówione zostaną mechanizmy deportacji polskich Żydów, kategorie polskich więźniów KL Auschwitz, przyczyny ich śmierci w obozie, a także temat wyzwolenia i budowania pamięci po wojnie.

Druga część dotyczyła będzie zarówno historii Oświęcimia w czasie II wojny: realiów okupacji, wysiedleń, aktywności firmy IG Farbenindustrie, a także niemieckich planów przebudowy miasta. Opowie o pomocy niesionej z narażeniem życia więźniom KL Auschwitz przez Ludzi Dobrej Woli, czyli Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozu. Był to obszar 40 km kw. izolujących teren obozowy od świata zewnętrznego. Całość zakończy wykaz ponad 1,2 tys. nazwisk osób pomagającym więźniom.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osób, przybył do Auschwitz z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 r. Polacy stanowili drugą, pod względem liczby osób deportowanych do obozu, grupę więźniów.

Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Z ponad 140 tys. Polaków deportowanych do obozu zgładzonych została połowa.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
5°C
wschód słońca: 05:30
zachód słońca: 19:51
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2024-04-26 18:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 16:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 18:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 17:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany