22 marzec 2024

Prof. Marc van Berkel konsulem Miejsca Pamięci Auschwitz w Niderlandach

zdjęcie: Prof. Marc van Berkel konsulem Miejsca Pamięci Auschwitz w Niderlandach / pixabay/1066283
Prof. Marc van Berkel został konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz w Niderlandach. Będzie wspierał w tym kraju działania podejmowane przez dyplomację pamięci Muzeum Auschwitz – zakomunikowało w piątek wieczorem biuro prasowe placówki.
REKLAMA

„Konsulowie honorowi Miejsca Pamięci działają w ramach dyplomacji pamięci muzeum, której celem jest budowanie sieci osób zaangażowanych w zachowanie pamięci o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz na świecie. Muzeum pomaga im w inicjowaniu i realizacji różnego typu projektów edukacyjnych i społecznych, które są wsparciem dla naszej misji i mogą dotrzeć do osób, które w Miejscu Pamięci nigdy nie były” – podał Paweł Sawicki z biura prasowego.

Powołanie van Berkelowi wręczył w Nijmegen dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Van Berkel, odbierając powołanie zauważył, że zwalczanie antysemityzmu pozostaje priorytetem, ale ważne jest też, by młodzi nauczyli się, iż prześladowania i ludobójstwo zaczynają się od implozji demokracji, dyskryminacji, stereotypów, wykluczenia, a ostatecznie odmowy praw obywatelskich grupom lub ludziom. „Holokaust to tragiczna historia, z której możemy się uczyć” – podkreślił.

Marc van Berkel jest historykiem. Ukończył studia na uniwersytecie w Lejdzie. Pracował jako nauczyciel w Rostocku i Voorburgu. Od 2007 r. wykłada w Akademii Edukacji HAN University of Applied Sciences. W 2012 r. rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie, które zaowocowały pracą na temat 50 lat przedstawień Holokaustu w podręcznikach historii w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Niderlandach.

Prof. van Berkel kierował kilkoma projektami badawczymi. Dotyczyły między innymi wiedzy uczniów i praktyk nauczania o Holokauście i II wojnie światowej w Niderlandach. Jest członkiem holenderskiej delegacji do Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście.

Naukowiec jest trzecim konsulem honorowym Miejsca Pamięci Auschwitz. Wcześniej zostali nimi: Maria Zalewska ze Stanów Zjednoczonych i Enrique de Villamor y Soraluce z Hiszpanii.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
7.6°C
wschód słońca: 05:25
zachód słońca: 19:56
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2024-04-27 16:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 18:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 17:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-16 19:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany