reklama
17 lipiec 2024

W październiku będzie otwarty 16-kilometrowy odcinek dwupasmowej, nowej zakopianki

zdjęcie: W październiku będzie otwarty 16-kilometrowy odcinek dwupasmowej, nowej zakopianki / v23128518
v23128518
16-kilometrowy odcinek dwupasmowej zakopianki w nowym śladzie, pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem, zostanie otwarty dla kierowców w październiku. W środę dziennikarze przejechali nową trasą, która znacząco przyspieszy podróż pod Tatry. Wartość inwestycji to prawie 995 mln zł.
REKLAMA

Jak powiedział Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA, inwestycja jest zaawansowana w 92 proc., a trasa w wielu miejscach – szczególnie między Obidową a Nowym Targiem – jest już prawie gotowa. Drogowcy położyli już ostatnią, trzecią warstwę asfaltu na nowej dwupasmówce. Trasa pozwoli na ominięcie dwóch miejscowości – Klikuszowej i Nowego Targu – gdzie często w sezonie turystycznym tworzą się korki. Po otwarciu tego odcinka, zakopianka między Krakowem a Nowym Targiem będzie dwujezdniowa i dwupasmowa.

„To już ostatni etap pracy. Na odcinku ponad 12 km mamy już ułożoną ostatnią warstwę asfaltu, czyli warstwę ścieralną. Do wykonania są prace wykończeniowe, to jest malowanie pasów, ustawianie ogrodzeń i barier dźwiękochłonnych i znaków pionowych. W październiku ten odcinek chcemy oddać kierowcom, wówczas całą trasę od Krakowa do Nowego Targu będzie można przejechać drogą dwupasmową” – powiedział Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.

„Najwięcej pracy pozostało do zrobienia w okolicy Rdzawki, gdzie w wiadukcie powstają ostatnie nasypy. Trzeba też przygotować połączenie jezdni nowej i dotychczasowej trasy. Na pozostałej części trasy montowane są bariery energochłonne i ekrany akustyczne. Trwają prace związane ze sprzątaniem i obsiewaniem pasa rozdziału między jezdniami i skarp wzdłuż drogi oraz przygotowaniem poboczy. Prace wykończeniowe są też prowadzone na estakadzie w Lasku. Wzdłuż całej trasy montowane jest ogrodzenie” – wyliczył Michna.

Nowa droga między Rdzawką a Nowym Targiem nie będzie drogą ekspresową klasy S, a drogą klasy GP, czyli główną ruchu przyspieszonego. Maksymalna dozwolona prędkość będzie tu wynosiła do 100 km/h. Przez trudny, górski teren będą tu ostrzejsze niż na drogach ekspresowych zakręty i bardziej strome zjazdy i podjazdy. Na odcinku będą także zlokalizowane przystanki autobusowe.

Między Rdzawką a Nowym Targiem powstało 27 mostów, wiaduktów i estakad, z których 12 ma długość ponad 100 m. Najdłuższa estakada, która ma 687 m długości, powstała nad miejscowością Lasek - w najwyższym miejscu jezdnia biegnie tam na wysokości 24 m nad ziemią. Kolejna estakada ma 527 m i przebiega nad rzeką Czarny Dunajec i ul. Ludźmierską w Nowym Targu.

Wzdłuż trasy zamontowano ok. 1000 m ekranów akustycznych o łącznej powierzchni prawie 3200 m kwadratowych. Budując nowy odcinek zakopianki, drogowcy musieli wykopać ok. 1,8 mln m sześciennych ziemi, która została następnie wykorzystana do powstania nasypów i skarp.

W okolicy węzła Obidowa trasa przebiega na wysokości 800 m n.p.m. i jest to obecnie najwyżej położona budowa drogi krajowej w Polsce. Po oddaniu nowej zakopianki kierowcom, będzie to jedna z najwyżej położonych dróg zarządzanych przez GDDKiA w woj. małopolskim.

Na ostatnim odcinku zakopianki, czyli od Nowego Targu do Zakopanego kontynuowane są prace projektowe. Jak przekazał Michna, przygotowywane są propozycje przebiegu tego odcinka, ale zakres jest ściśle ograniczony.

„Będzie to przebudowa istniejącego odcinka drogowego, czyli modernizowana będzie obecna trasa, tak żeby poprawić bezpieczeństwo i poprawić przepustowość. Prace budowlane na tym odcinku są planowane na rok 2028” – wyjaśnił Michna. (PAP)

szb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
-0.5°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2024-11-22 17:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 19:00
miejsce
Pub Vinyl, Oświęcim, Rynek Główny 9
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-24 19:00
miejsce
Pub Vinyl, Oświęcim, Rynek Główny 9
wstęp biletowany