13 styczeń 2023

Trwają przygotowania do wylewki asfaltu w tunelu pod Świną

zdjęcie: Trwają przygotowania do wylewki asfaltu w tunelu pod Świną / fot. PAP
fot. PAP
W tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin trwają prace porządkowe przed wylewaniem asfaltu na nawierzchnię drogową – przekazał w piątek świnoujski magistrat. Kierowcy z nowej trasy mają korzystać jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.
REKLAMA

Do testów gotowa jest także instalacja przeciwpożarowa, teletechniczna i elektryczna, montowana w specjalnych nawach technicznych pod powierzchnią płyty jezdnej.

Zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 85 proc. Jak poinformował w piątek świnoujski magistrat, obecnie trwają prace porządkowe przed rozpoczęciem wylewania asfaltu na nawierzchnię drogową.

Świnoujski tunel biegnie pod dnem Świny i jest najdłuższym w Polsce podwodnym tunelem. Sam tunel wydrążony metodą TBM ma 1483,80 metrów, a razem z drogami dojazdowymi po obu stronach ponad 3 km.

Przeprawa pod cieśniną Świny ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów, i połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam (na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska). Aby przedostać się na wyspę Uznam, należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem.

Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 roku. Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym - szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.(PAP)

autorka: Małgorzata Miszczuk

misz/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Oświęcim
6°C
wschód słońca: 05:34
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Oświęcimiu

kiedy
2024-04-26 18:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 16:00
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-27 18:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-10 17:30
miejsce
Oświęcimskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany