Od poniedziałku czynny będzie nowy parking przy starówce
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podkreślił, że obiekt łączy dwie funkcję: oprócz parkingowej także wypoczynkową. Jest wkomponowany w skarpę. Jego dach stanowią zielone tarasy, na których wytyczono ścieżki i ustawiono ławki. Podczas wydarzeń plenerowych ta część będzie spełniała funkcję widowni.
„Dajemy nową przestrzeń do organizacji imprez. Obiekt powierzchniowo jest ogromny, ale nie zakłóca harmonii miejsca. Urokliwe, zielone bulwary nad rzeką Sołą, które są miejscem wypoczynku, stają się bardziej atrakcyjne. W przyszłym roku, kiedy kwiatowe kompozycje w pełni rozkwitną, będzie tu jeszcze piękniej” – powiedział Chwierut.
Wewnątrz znajduje się dwukondygnacyjny parking na 142 samochody. „Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w środku znajdą się stanowiska do ładowania akumulatorów w samochodach z instalacjami hybrydowymi lub elektrycznymi” – powiedziała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.
Kwiecień dodała, że inwestycja uzyskała dofinansowanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego w wysokości 13 mln zł. Całość kosztowała ponad 33 mln zł. „Inwestycja jest częścią większego projektu pod nazwą +Oświęcimska Przestrzeń Spotkań+. W jego ramach zrealizowano już między innymi pierwszy etap tworzenia parku Pokoju na osiedlu Chemików. Muzeum Auschwitz wzniosło Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci. Aktualnie miasto urządza park na bulwarach” – wyjaśniła.
OSPR został przyjęty w 1996 roku po konflikcie wokół centrum handlowego nieopodal murów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, które budowała prywatna spółka. Jest skierowany do samorządów rejonu Oświęcimia. Zakłada przede wszystkim uporządkowanie i zagospodarowanie terenów wokół Muzeum Auschwitz, a także wsparcie w rozwiązaniu problemów, dotyczących między innymi infrastruktury. Obecnie realizowana jest jego szósta edycja obejmująca lata 2021-2025. (PAP)
szf/ lm/
