Konny rajd w 82. rocznicę ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz
„Przyświecają nam dwa cele. Chcemy upamiętnić historyczne wydarzenie i wyczyn rotmistrza, który swoją ucieczką z Auschwitz udowodnił, że w ten sposób można pokonać Niemców. Po drugie chcemy promować szlak turystyczny, który mimowolnie wytyczył Witold Pilecki. Został on niedawno oznakowany. Przy okazji zaprezentujemy młodzieży historyczne mundury kawalerii polskiej” – powiedział Ryszard Sobieraj.
Uczestnicy rajdu są w różnym wieku. Większość pochodzi z Małopolski, ale w tym roku w trasę wyruszą także kawalerzyści z Tarnowskich Gór oraz Podkarpacia. „Na trasie będzie ich zawsze około 20. Niektórzy pokonają cały dystans, inni tylko część” – wyjaśnił Sobieraj.
Rajd konny szlakiem ucieczki Witolda Pileckiego z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza odbędzie się po raz dziesiąty. W czwartek zaplanowano prolog w Chrzanowie. W piątek rano jeźdźcy wyruszą z terenu jednostki 112 Batalionu Piechoty Lekkiej w Oświęcimiu. Nieco później złożą kwiaty i zapalą znicze przed Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. W tym miejscu Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków.
Ułani wyruszą potem na szlak. W pierwszym dniu trasa będzie wiodła przez Bobrek, Gromiec, Mętków i Wygiełzów do Alwerni, gdzie w klasztorze ojców Bernardynów odprawiona zostanie msza święta. Tam uczestnicy rajdu złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą ucieczkę. W sobotę przejadą z Alwerni do klasztoru w Tyńcu. W niedzielę pokonają dotrą do Bochni i Nowego Wiśnicza. Rajd zakończy się przy dworze Koryznówka, do którego dotarł rtm. Pilecki.
Pilecki z Redzejem i Ciesielskim zbiegli Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Poprzez Babice, Alwernię, Tyniec, Puszczę Niepołomicką w pierwszych dniach maja dotarli do Bochni i Nowego Wiśnicza, gdzie ukrywali się przez następne miesiące. W majątku Koryznówka należącym do Tomasza Serafińskiego Pilecki pisał dla władz AK swój pierwszy raport z Auschwitz. Trafił on do Londynu.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.
Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Wrócił do kraju, gdzie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika. (PAP)
szf/ dki/
