kategoria: Budownictwo
15 lipiec 2024

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę węzła na dk94 w Wieliczce

zdjęcie: GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę węzła na dk94 w Wieliczce / v40713261
v40713261
GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę węzła drogowego w Wieliczce, który ma m.in. poprawić bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 94. Termin realizacji inwestycji określono na 25 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą, nie wliczając okresu zimowego.
REKLAMA

Jak przekazał w poniedziałek Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), nowy obiekt zlikwiduje tworzące się zatory - szczególnie w godzinach szczytu, powodujące blokowanie ruchu na istniejącym rondzie.

„Problem, który obserwujemy, a który narasta, pojawia się na istniejącym skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 z ul. Krakowską Boczną. Ulica ta jest tzw. wylotówką na dk94, która umożliwia skręt w kierunku Krakowa lub Tarnowa. Dodatkowo łączy rondo Wieliczan w ciągu ul. Krakowskiej z drogą krajową. Funkcjonująca na skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna sprawia, że przepustowość tego +łącznika+ z dk94 jest ograniczona” - wyjaśnił.

Zgodnie z planami nowy węzeł powstanie na ul. Krakowskiej (dk94) w Wieliczce. Obiekt pozwoli na bezpieczne włączanie się do ruchu kierowców jadących z Wieliczki w kierunku Krakowa i Bochni. Droga krajowa zostanie poprowadzona estakadą o długości ok. 70 m, a pod nią powstanie rondo. Z ronda będzie można wjechać na drogę w kierunku Krakowa lub Tarnowa, będzie też do niego prowadził zjazd dla kierowców jadących od strony Bochni. Wjazd z Krakowa będzie prowadził, podobnie jak dziś, ul. Krakowską do ronda Wieliczan.

„Dzięki budowie nowego układu drogowego zostanie zlikwidowana sygnalizacja świetlna. Nowe rozwiązanie udrożni ruch na dk94 i wjazd do Wieliczki” - zapowiedział przedstawiciel GDDKiA.

Inwestycja – zaznaczył Michna - realizowana jest w ramach trójstronnego porozumienia pomiędzy GDDKiA, gminą Wieliczka oraz powiatem wielickim. Za dokumentację projektową oraz niezbędne uzgodnienia (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji czy wykup gruntów) odpowiadał samorząd. Realizacją inwestycji, a także sfinansowaniem większości kosztów budowy zajmie się zarządca drogi krajowej, czyli GDDKiA.

Termin realizacji inwestycji określono na 25 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą, nie wliczając okresu zimowego, tj. od 15 grudnia do 15 marca.(PAP)

rgr/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE